Pensionspremiären 2024

Ballonger, snittar och pumpande musik

"En partybuss genom Stockholm, en dagsfest på Stureplan och en ovanligt svängig saxofonist". Så samman­fattar Petra Pensions­premiären 2024.

"Partybussen var fantastisk. En helt oförglömlig upplevelse"

- en ur pensionskullen 2024

Folk deltar i demonstration hållandes en skylt på ett flak under en solig dag. Ballonger och vimplar dekorerar området

Varför Pensionspremiär?

Med glitter och glamour skålar vi för många av livets stora händelser: studenten, födelsedagar och bröllop. Med pensionen då? Den tycker vi ska firas på samma sätt!

Därför finns Pensionspremiären. Pensionen är inte slutet: den är början på en ny tid värd att fira!

Pensionspreminären 2025

Kommer Pensionspremiären tillbaka 2025?

Det kan du slå dig i backen på!

Den 28 augusti startar vi pensions­flaks­motorerna och ställer vår DJ i båset. I år ser vi fram emot att få fira ännu fler nya pensionärer tillsammans!  

Vem får gå på Pensionspremiären?

Tillsammans med restaurangerna East och Kung Carl välkomnar vi dig som blir pensionär 2025, eller du som har en vän, kollega eller familjemedlem som går i pension under 2025.

Till Stureplan 1 välkomnar vi våra kunder som gått eller ska gå i pension 2025 och som trivs på ett dansgolv.

Hur anmäler jag mig till SPPs event på Stureplan 1?

Inbjudan skickas ut till de lyckliga SPP-pensionärerna i slutet av juni. Håll koll på mejl­korgen! 

Förra året gick platserna åt som smör i spanien­svenskarnas solsken. 

Kan jag anmäla någon annan, typ min pappa?

Det är toppen att du vill fira din pappas pension, men till Pensions­premiären måste han anmäla sig själv. Det klarar han galant – pensionärer är en kapabel skara människor!

Om din pappa inte är kund hos SPP kommer han inte kunna anmäla sig till Pensionspremiären på Stureplan 1. Men vi ser fram emot att få fira tillsammans med er på East eller Kung Carl!