Mer fest! Mer färg! Mer glitter och dans! Det är vad Boel Francks barn önskade för sin mamma inför den stora nystarten i livet – pensionen.
Efter över fem decennier i arbetslivet som bland annat som it-projektledare är Boel nu glittrigt klädd i silver och nykär i pensionärslivet, på väg till sin storslagna pensionspremiär där familj och vänner från livets alla skeden väntar. Och stämningen? Den är på topp!
Temat för kvällen är grekiskt, och festen bjuder på flera överraskningar, inklusive karaoke, som vännerna beställt. Boels plan är att sjunga Queens ikoniska låt ”I want to break free” och bara njuta av livet.
Färg, fest och galenskap
– Det ska bli så roligt att få träffa alla! Jag ser verkligen fram emot den här kvällen, säger Boel.
Det var i början av året som SPP i en kampanj uppmanade svenska folket att nominera en nybliven pensionär till utlottningen av en stor fest. Boels barn tog chansen, och hennes dotter skickade in nomineringen i hemlighet.
– Jag tänkte på mamma som har nämnt att hon vill ha mer fest, färg och galenskap i livet. Vi har haft många utmaningar som familj genom åren, och mamma har dragit ett tungt lass. Därför tyckte jag att hon verkligen förtjänade den här festen, säger Boels dotter.